Zastosowanie i rodzaje okuć ciesielskich

Okucia ciesielskie to specjalny rodzaj akcesoriów, wykorzystywanych w budownictwie i przemyśle meblarskim. To z ich pomocą można swobodnie i trwale łączyć elementy w konstrukcjach drewnianych, tworząc obiekty najróżniejszego typu. Jakie są rodzaje dostępnych okuć i gdzie się je wykorzystuje?

Okucia ciesielskie –do budownictwa i meblarstwa

Okucia ciesielskie należą do najważniejszych elementów, pozwalających na montaż konstrukcji drewnianych. To dzięki nim możliwe jest łączenie ze sobą belek, desek i innych elementów z drewna, aby stworzyć solidną, stabilną konstrukcję pod wybrany obiekt. Są wykorzystywane zarówno w budownictwie, jak i małej architekturze oraz meblarstwie – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest połączenie ze sobą elementów drewnianych, lub ich zamocowanie do innych powierzchni, np. do fundamentów.

Dzięki złączom ciesielskim możliwe jest wykonanie takich konstrukcji, jak szkielet domu drewnianego, taras czy szkielet dachu obiektu. Są wykorzystywane także przy tworzeniu konstrukcji małej architektury, np. przydomowej altanki, a także wielu innych obiektów drewnianych, np. piaskownic i placów zabaw dla dzieci. Sprawdzają się przy tworzeniu mebli, takich jak ławki i stoły ogrodowe, a także wielu innych konstrukcji.

Okucia ciesielskie ze względu na zastosowanie są wykonywane z wytrzymałych materiałów, zabezpieczonych przed działaniem szkodliwych czynników, jak niekorzystne warunki atmosferyczne i wilgoć. Produkty przeznaczone do budownictwa muszą spełniać wszystkie normy i posiadać niezbędne atesty, ponieważ są narażone na duże obciążenia i powinny zapewnić odpowiednią stabilność i bezpieczeństwo budynku. Większość okuć jest ocynkowana i zabezpieczona przed zniszczeniem na skutek działania wilgoci i innych niekorzystnych czynników.

Rodzaje dostępnych okuć ciesielskich

Złącza ciesielskie występują w wielu rodzajach, przeznaczonych do różnych zastosowań. Najczęściej możemy spotkać takie okucia, jak:

– łączniki kontowe, nazywane powszechnie kątownikami, które umożliwiają połączenie ze sobą dwóch drewnianych elementów pod odpowiednim kątem,

– wsporniki, czyli metalowe konstrukcje wspierające, które wykorzystuje się jako wzmocnienie dla wiszących elementów – np. półek,

– podstawy belek, umożliwiające zamocowanie drewnianych słupów do podłoża, np. do fundamentów obiektu.

Okucia ciesielskie powinny być wykonane z wysokogatunkowych materiałów i zabezpieczone przed korozją, aby służyły przez długie lata, zapewniając stabilność i trwałość danej konstrukcji drewnianej. Z tego powodu warto zdecydować się na produkty dostępne w specjalnych sklepach z okuciami – są to wyroby sprawdzonych, renomowanych producentów, odznaczające się wysoką jakością wykonania i najwyższą trwałością.