Zabezpieczenie serwerowni – dlaczego jest ważne i jak o nie zadbać?

Odpowiednia ochrona przeciwpożarowa w budynkach to oczywiście podstawa, o której pamięta większość właścicieli czy zarządców obiektów. Jednak czasami mamy do czynienia z takimi budynkami, które wymagają specjalistycznej ochrony i stworzenia odpowiednich zabezpieczeń, dedykowanych danemu miejscu. Mówimy tutaj między innymi o zabezpieczeniu serwerowni, w której znajdują się dość delikatne urządzenia, których zniszczenie mogłoby wiązać się z ogromnymi stratami dla przedsiębiorstwa. Dlatego też sprawdźmy na co zwrócić uwagę, tworząc takie zabezpieczenia.

Zabezpieczenie serwerowni – po co mi ono?

Jak zapewne wiesz, każdy budynek wymaga odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej, a serwerowni jest ona potrzebna szczególnie. Podobnie jak innym obiektom i pomieszczeniom, w których znajdują się ważne urządzenia czy dokumenty. Nie wystarczy tu zwykła gaśnica, bo w przypadku wybuchu pożaru ogień mógłby rozprzestrzeniać się bardzo szybko i nie byłoby czasu na ugaszenie go tradycyjną metodą. W dodatku woda mogłaby uszkodzić znajdujące się wewnątrz urządzenia co byłoby bardzo niepożądane dla firmy. Dlatego niezbędne jest specjalistyczne zabezpieczenie serwerowni.

Na szczęście istnieją na rynku rozwiązania, które zapewni Ci specjalistyczny serwis PPOŻ – sprawdźmy, na co warto postawić!

Po pierwsze – systemy sygnalizacji pożarowej

Pierwszym istotnym rozwiązaniem, na które warto postawić w celu zabezpieczenia serwerowni, jest system sygnalizacji pożarowej. To właśnie dzięki niemu możliwe będzie błyskawiczne wykrycie pożaru – specjalne detektory dymu, zastosowane np. w systemie VESDA czy Schrack, pozwolą na natychmiastową reakcję i powiadomienie odpowiednich służb. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie dzwonić po odpowiednie służby, a w dodatku szybciej zorganizujesz ewentualną ewakuację budynku, która pozwoli na ochronę zdrowia i życia wielu osób.

Po drugie – Systemy gaszenia pożaru

Jeszcze bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, stosowanymi w celu zabezpieczenia serwerowni, są nowoczesne, automatyczne urządzenia gaśnicze, dedykowane tego rodzaju pomieszczeniom i obiektom. Są to kompleksowe systemy, które nie tylko automatycznie wykryją pożar, ale i natychmiast rozpoczną akcję gaśniczą, która oczywiście skończy się pełnym powodzeniem. Pamiętaj jednak, że w przypadku serwerowni nie warto inwestować w systemy gaszenia wodą – o wiele lepiej jest postawić na gazy obojętne, które przerwą reakcję spalania na poziomie cząsteczkowym. INERGEN, NOVEC, FM-200 czy dwutlenek węgla skutecznie obniżą tlen w pomieszczeniu, odbiorą ciepło i w ten sposób bezproblemowo poradzą sobie z szalejącym w pomieszczeniu ogniem. Nie pozostawią przy tym jakichkolwiek zanieczyszczeń i będą w pełni bezpieczne zarówno dla Twojego firmowego mienia, jak również znajdujących się wewnątrz osób.

Pamiętaj o zatrudnieniu specjalistów!

Niezależnie od tego, jakich zabezpieczeń przeciwpożarowych poszukujesz i co jest Twoim priorytetem, musisz pamiętać o tym, aby skorzystać z usług specjalistycznego serwisu PPOŻ. Takiego, w którym usługi świadczą osoby wykwalifikowane i doświadczone, a do tego mające dostęp do najnowocześniejszych technologii. To one będą odpowiedzialni za wybranie dla Ciebie najlepszego rozwiązania, a następnie zaprojektowanie i zamontowanie systemu gaszenia pożaru. Tylko dzięki temu możliwe będzie zabezpieczenie serwerowni i stworzenie w danym obiekcie odpowiednich warunków do pracy, a także poczucia bezpieczeństwa.