Jak prać sznurówki i całe buty?

Photo by Lefteris kallergis on Unsplash

Białe trampki pasują niemal do każdej letniej stylizacji. Są wygodne, uniwersalne i efektownie prezentują się na opalonym ciele. Niestety, kłopot szybko się przydarza - nie sposób ukryć, że tracą swój dawny blask białe. W letniej garderobie te buty z kilku sezonów stanowią must have w każdej wakacyjnej stylizacji. Lekkie i komfortowe, ale łatwo ulegają deformacji.

Jak prać sznurówki - sposób na wyczyszczenie białych trampek

Choć całe obuwie może wydawać się zabrudzone, to elementem, który brudzi się najczęściej i najbardziej są sznurówki. Problem polega na tym, że nie wystarczy po prostu użyć szmatki i wody. Zwykle bywa to niewystarczające, zwłaszcza w przypadku zabrudzonej cholewki. Konieczne jest skorzystanie ze sprawdzonych metod czyszczenia, które poznasz poniżej. Warto od miejsca podkreślić, że spore trudności sprawić może jedynie czyszczenie białych sznurówek - w obu przypadkach należy zachować ostrożność, by nie zniszczyć ich swojego naturalnego, białego koloru.

Zanim włożysz buty do pralki – co trzeba wiedzieć?

Pranie butów w pralce to doskonały sposób na pozbycie się brudu i zabrudzeń. Dotyczy to jednak tylko określonego rodzaju obuwia. Białe trampki, tenisówki czy adidasy wykonane z materiałów syntetycznych możesz bez obaw włożyć do bębna. W przypadku butów skórzanych lub z elementami skórzanymi może to doprowadzić do deformacji i utraty ich pierwotnego wyglądu.

Jakie buty można prać w pralce?

 • Trampki/tenisówki wykonane z materiałów syntetycznych
 • Buty sportowe z tworzywa sztucznego
 • Klapki basenowe
 • Kroksy

Jakich butów nie powinno się prać w pralce?

 • Butów skórzanych
 • Obuwia z elementami skórzanymi
 • Butów wykonanych ze skóry naturalnej lub zamszu
 • Butów filcowych lub materiałowych

Jak wyprać sznurówki? Co zrobić, żeby wyglądały jak nowe?

Sznurówki zwykle bardzo szybko tracą swój biały, letni kolor. Na szczęście ich czyszczenie nie musi być czasochłonne. Wystarczy użyć kilku sprawdzonych patentów:

 1. Pasta do zębów - niewielką ilość pasty nałóż na zabrudzoną sznurówkę i za pomocą szczoteczki do zębów dokładnie wmasuj w miejsca z zabrudzeniami. Pozostaw na 5-10 minut, a następnie wyczyść je pod bieżącą wodą.
 2. Soda oczyszczona - zmieszaj ją z wodą do otrzymania gęstej papki. Włóż do niej sznurówki i pozostaw na około 30 minut. Następnie wyczyść je szczoteczką do zębów i dokładnie wypłucz.
 3. Wybielacz i detergent do prania - dodaj kilka kropel wybielacza i detergentu do miski z ciepłą wodą. Włóż do niej sznurówki na 15-20 minut, a następnie wypierz je ręcznie i pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Powyższe metody pozwolą przywrócić dawny blask białe sznurówkom. Pamiętaj jednak, że w przypadku uporczywych zabrudzeń warto zaopatrzyć się w nowe sznurówki, aby buty prezentowały się efektownie przez cały sezon letni.

Dzięki użytym technikom, wykorzystującym między innymi pastę do zębów, sodę oczyszczoną i detergent, Twoje białe sznurówki i białe trampki będą wyglądać jak nowe! Czyszczenie butów i sznurówek wcale nie musi być trudne, wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek.