Flota samochodowa – jak to funkcjonuje oraz jakimi metodami, będziemy w stanie usprawnić jej działanie?

Flota samochodowa to coś, co funkcjonuje w prawie każdej większej firmie. Mimo tego, że w sytuacji gdy pojazdów jest mało, zarządzanie flotą jest banalnie proste, kiedy pojawia się ich nieco więcej, zaczyna być to znacznie bardziej skomplikowane. Warto jednak wiedzieć, że da się działanie floty znacznie usprawnić, a wystarczy wykorzystać kilka istotnych rozwiązań. Wszystko bowiem po to, aby w pełni wykorzystać potencjał naszych samochodów.

Nie ma wątpliwości co do tego, że flota samochodowa to jeden z ważniejszych elementów, jeżeli chodzi o sprawne działanie firmy. Wszyscy, którzy są o tym przekonani, szczególnie starają się o to, aby flota była jak najlepiej skonstruowana i rozbudowana, do czego służy chociażby leasing samochodowy lub najem długoterminowy. Dzięki tym opcjom, przedsiębiorstwa mogą liczyć na sporą ilość ciekawych korzyści, a te nie tylko dotyczą podatków i niższych opłat. Będzie to szczególnie widoczne po tym, jak usprawnione zostanie zarządzanie flotą samochodową.

Zarządzanie flotą samochodów – jak to powinno wyglądać?

Co ważne, rozbudowa floty wcale nie musi opierać się o leasing, gdyż zawsze możemy skorzystać chociażby z kredytu lub zakupu gotówkowego. Niezależnie od tego oraz od ilości pojazdów, zawsze warto wyznaczyć kogoś, kto będzie flotę obsługiwał. Pracownik, odpowiedzialny za ten obszar działań najczęściej nazywany jest fleet menedżerem.

Z uwagi na natłok obowiązków na tym polu, z pewnością nie jest to łatwe zadanie. Będzie to m.in. zakup odpowiednich aut, obsługa techniczna pojazdów, sprawdzanie, czy są one odpowiednio użytkowane, a także weryfikacja stanu liczników. Często będzie to też czuwanie nad naprawą szkód, wraz z jednoczesnym zgłaszaniem ich do firmy, kiedy te zostaną wykryte.

Co uczynić, aby obsługa floty pojazdów była efektywniejsza?

Fakty są takie, że wyznaczenie osoby, która zajmie się obsługą floty to nie wszystko, gdyż konieczne jest pozyskanie systemu, który umożliwi monitorowanie aut. Szereg funkcji takiego systemu sprawi, że możliwe stanie się zarówno gromadzenie, jak i wgląd do danych z jednego miejsca. Będziemy mogli śledzić trasy samochodów, by weryfikować czy nie są one wykorzystywane do celów prywatnych. Będziemy także wiedzieć, jak są eksploatowane pojazdy, dzięki monitoringowi zużycia paliwa. Puste przebiegi zostaną zupełnie wyeliminowane za pomocą ewidencji pojazdów.

Pamiętajmy, że skutecznie zarządzanie flotą pojazdów nie opiera się jedynie o profesjonalne narzędzia, ale też o wiedzę. Mając to na uwadze, dobrze aby zajęli się tym eksperci chociażby z firmy leasingowej. Koszty zostaną zoptymalizowane, a szczególnie na polu napraw oraz serwisowania aut. Pamiętajmy też o tym, że firma weźmie na siebie procesy administracyjne, dlatego oszczędzimy sporo czasu. Na uwagę zasługuje fakt, że będziemy mogli dokonywać bezgotówkowego serwisowania i to w najlepszych, renomowanych punktach, co dodatkowo będzie mogło podlegać naszemu nadzorowi.