Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacją określmy pewien proces, którego zadaniem jest poprawienie kondycji oraz przywrócenie sprawności fizycznej u osób chorych lub u pacjentów po operacji, urazach, czy też rozmaitych zabiegach. Jeśli mówimy o zajęciach rehabilitacyjnych, wtedy warto wiedzieć, że mogą one odbywać się zarówno w domu, jak i w szpitalu. Oczywiście muszą one odbywać się pod ścisłą i dokładną kontrolą rehabilitanta. Jest to bardzo ważne, aby profesjonalnie podejść do rehabilitacji.

Rehabilitacja. Co warto o nie wiedzieć?

Rehabilitacją można nazwać pewne całościowe i kompleksowe wsparcie, które odnosi się do osób, które są niepełnosprawne psychicznie lub fizycznie. Chodzi o możliwie jak najsprawniejsze i najszybsze przywrócenie częściowej lub całkowitej sprawności fizycznej lub też psychicznej.Otóż, rehabilitacja bielany może być pomocna po przebytym zawale serca. O tym warto wiedzieć i pamiętać. Rehabilitacja potrzebna jest także osobom, które doznały udaru mózgu, złamania ręki bądź nogi oraz tym osobom, które zmagają się z wieloma innymi chorobami. Rehabilitacja przewidziana jest dla osób, które mają rozmaite problemy pourazowe. Zalecana jest na przykład u tych osób, które doznały złamania koniczyny i chcą szybko wrócić do całkowitej sprawności fizycznej.

Jakie rodzaje rehabilitacji wyróżniamy?

Rodzaj rehabilitacji zależy przede wszystkim od rodzaju choroby oraz od tego, jak zaawansowana jest ta choroba. Można wymienić następujące typy rehabilitacji. Na przykład w warunkach domowych, ambulatoryjnych lub też w warunkach dziennego oddziału. Wypada także wyróżnić rehabilitację ogólnoustrojową w warunkach stacjonarnego oddziału oraz kardiologiczną, neurologiczną oraz pulmonologiczną. Te odbywają się w warunkach oddziału stacjonarnego. Kiedy zdecydujemy się na ambulatorium, wtedy w takiej sytuacji możemy liczyć na właściwą poradę rehabilitacyjną, która jest kontrolna. Mamy na myśli odpowiednie badania lekarskie, które nie wymagają dodatkowo diagnostyki. Również wypada wymienić ocenę wyników badań dodatkowych oraz przepisanie odpowiednich recept oraz specjalnych wniosków, które są potrzebne do zaopatrzenia ortopedycznego.

Czym jest rehabilitacja specjalistyczna?

Wspomnieliśmy wcześniej w artykule, czym jest rehabilitacja tradycyjna. Jednak teraz jest czas na wyjaśnienie, czym jest rehabilitacja specjalistyczna. Otóż została ona opracowana z myślą o tych osobach, które zmagają się z poważnymi schorzeniami oraz mają szczególne potrzeby. Ten typ rehabilitacji jest stosowany często u osób, które doznały zawału serca lub udaru mózgu.