Co powinniśmy wiedzieć na temat edukacji w Hiszpanii?

Właśnie planujemy przeprowadzić się do Hiszpanii i tam zamieszać. Wobec tego powinniśmy wiedzieć i zdawać sobie sprawę, jak wygląda system edukacji oraz szkoła w hiszpanii. Jest to bardzo ważne, jeśli zależy nam na dobrej edukacji naszych dzieci. Wiele też zależy od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko. Czy chcemy je posłać do szkoły podstawowej lub średniej.

Edukacja po hiszpańsku. Na co zwracać uwagę?

Żeby zrozumieć, jaki jest system edukacji w Hiszpanii, na pewno nie możemy się zniechęcać. Oczywiście bardzo dobra znajomość języka hiszpańskiego jest wymagana. Dziecko możemy posłać do jednej z wielu hiszpańskich, bądź międzynarodowych szkół. Tych jest sporo w Hiszpanii. Od nas samych, jako rodziców, będzie zależeć, w jakiej szkole będzie uczyć się nasza pociecha. Warto zapoznać się z wszystkimi poziomami edukacji hiszpańskiej, już od szkoły podstawowej, do średniej, aż po studia. Jesteśmy odpowiedzialnymi rodzicami, dlatego przywiązujemy duża wagę do edukacji naszego dziecka, która musi być na odpowiednio wysokim poziomie. O tym powinniśmy wiedzieć przed wysłaniem naszego malucha do szkoły podstawowej. Poziom edukacji w Hiszpanii jest z reguły na wysokim poziomie, jeśli porównujemy go do innych systemów edukacji na starym kontynencie. Miejmy tego świadomość, gdyż zależy nam na gruntownej i solidnej edukacji naszego dziecka. Za ogólną odpowiedzialność kształcenia dziecka odpowiada Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sporu. Hiszpańska nazwa te instytucji brzmi Ministerio de Education, Kultura y Deporte. Kiedy spojrzymy na wyniki wynikające z poziomu kształcenia w szkołach hiszpańskich i porównamy je do średnich innych krajów w Europie, wtedy śmiało stwierdzimy, że poziom edukacji w Hiszpanii jest na dosyć wysokim poziomie. Powinniśmy ten aspekt brać od uwagę, kiedy zależy nam na dobrej edukacji naszego dziecka. Także wybór szkoły jest bardzo ważny. Dobrym pomysłem jest wybór szkoły, która cieszy się dobrymi opiniami wśród uczniów oraz rodziców.

Do jakiej szkoły w Hiszpanii wysłać nasze dziecko?

Jeśli mówimy o szkołach państwowych, wtedy powinniśmy wiedzieć, że nabór dzieci do tych szkół ustalany jest w oparciu o rejonizację. Mowa o szkołach podstawowych oraz szkołach średnich. Jest to niezwykle istotne, jeśli zależy nam na dobru dziecka oraz chcemy, aby nasz maluch nauczył się przez te kilka lat jak najwięcej. Zdarzają się także szkoły w Hiszpanii, w których prowadzi się zajęcia nie tylko w języku hiszpańskim, ale także w języku oficjalnym dla konkretnego regionu Hiszpanii. Tak jest w Katalonii, Kraju Basków, Walencji oraz Galicji. O tym także powinniśmy pamiętać. Nie zawsze taka sytuacja ma miejsce, lecz zdarza się w wielu szkołach. Bądźmy na to przygotowani. Na pewno musimy także zdawać sobie sprawę z faktu, że szkoły różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale także jakością kształcenia. O tym wspomnieliśmy wcześniej. Od rodziców zależeć będzie, do jakiej szkoły planują wysłać swoje dziecko. Jest to wręcz kluczowy aspekt i nie wolno go lekceważyć, gdyż gruntowna edukacja jest bardzo ważna dla naszego dziecka.

Jakie są lokalne oraz międzynarodowe szkoły hiszpańskie?

Większość szkół jest darmowa możliwość jest także skorzystania z oferty szkoły międzynarodowej. Nie ma reguły, które szkoły są lepsze. Rodzice sami muszą podjąć decyzję.

Komentarz na zakończenie. Na co jest zwracać uwagę?

Przede wszystkim na poziom kształcenia. Jest to bardzo ważne dla naszego dziecka, aby było dobrze wyedukowane oraz przygotowane odpowiednio go kontynuowania dalszej nauki w szkole średniej. Ostatnim etapem są studia. To wszystko powoduje, że rodzice muszą zadbać o jak najlepszą edukację swojego dziecka. Nie wolno o tym zapominać.