Wahasz się nad żłobkiem prywatnym? Poznaj korzyści i wady tego rozwiązania!

Czasami jesteśmy wręcz zmuszeni do tego, aby zapisać dziecko do żłobka. Niekiedy po urlopie macierzyńskim po prostu nie chcemy brać wychowawczego. Nieodłącznym elementem jest wówczas pomoc bliskich, a szczególnie dziadków. Niektórzy decydują się zatrudnić nianię, a inna część bierze jeszcze pod uwagę żłobek. Rozwiązanie to, zaczyny zyskiwać na popularności, a nie bierze się to z nikąd. Korzyści takiego rozwiązania jest mnóstwo, natomiast musimy odnaleźć wcześniej odpowiednią placówkę.

Poszukując żłobek miasteczko Wilanów to często interesująca nas lokalizacje, gdyż mieszkamy nieopodal lub blisko znajduje się nasze miejsce pracy. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić wcześniej rejestr placówek, w którym widnieją żłobki publiczne oraz prywatne. Wybór najlepszej opcji wiąże sie tutaj z dużą odpowiedzialnością, a szczególnie z uwagi na to, że należy mieć tu na względzie wyłącznie dobro dziecka. Dobrze jest poznać wcześniej zalety oraz wady, jakie wiążą się z posłaniem dziecka do prywatnego żłobka.

Ilość wolnych miejsc…

Chociaż wiele warunkuje miejscowość, w której mieszkamy, najczęściej jednak to niepubliczne placówki posiadają najwięcej miejsc, a to ich spora zaleta. Oznacza to, że tam łatwiej uda się nam zapisać swoją pociechę, niżeli to publicznego żłobka. Dodatkowo, powstawanie nowych placówek także wpływa na wzrost liczby wolnych miejsc. To też oznacza, że prędzej odnajdziemy miejsce, które spełni nasze oczekiwania. Sięgając po ofertę żłobka publicznego, wybieramy to, gdzie są po prostu wolne miejsca.

Placówki językowe

Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że obcych języków najszybciej uczą się najmłodsi. Jest to bowiem okres, kiedy chłonność umysłu człowieka jest największa, a to także wpływa na to, że adaptacja do nowych warunków przebywa sprawniej. W związku z tym, dużą popularnością cieszą się żłobki językowe, gdzie maluchy mają kontakt nie z jednym, a przynajmniej dwoma językami. Pracujący tam opiekunowie posługują się tam przynajmniej dwoma językami. Nasze dziecko zatem, już w pierwszych miesiącach swojego życia, może osłuchać się języka obcego. Nie brakuje dowodów na to, że przyswajanie języka obcego przez tak małe dziecko, odbywa się podobnie, jak w wypadku ojczystego.

Indywidualne podejście do każdego dziecka

W żłobku prywatnym mamy pewność co do  tego, że dziecko trafi do dość małej grupy, w odróżnieniu od tego, jak wygląda to w publicznych placówkach. To szansa na to, aby opiekunowie mogli mieć bardzo bliskie racje z podopiecznymi, poświęcając im sporo uwagi. Co więcej, nie każde dziecko jest gotowe na to, aby już tak wcześnie rozstać się z rodzicami na dłużej. Stąd właśnie konieczne jest to, aby maluch mógł liczyć na pełne wsparcie, empatię oraz ciepło ze strony opiekunów. Im niej dzieci w grupie, tym więcej czasu na to, aby profesjonalnie zająć się każdym dzieckiem. W publicznym żłobku, ciężej jest także wykrywać ewentualne problemy, czy też zaburzenia. Skupienie uwagi na większej liczbie dzieci nie należy do najłatwiejszych i będzie sporym wyzwaniem nawet dla najlepszych opiekunów. Dzięki mniejszym grupom, sprawa staje się znacznie prostsza.

Koszt

W wypadku prywatnych placówek żłobkowych, wymienia się jedną, aczkolwiek dość poważną wadę. Niestety, aczkolwiek to najczęstszy powód tego, że rodzice zmuszeni są zapisać dziecko jednak to publicznego żłobka. Chociaż w poszczególnych miejscowościach może się to od siebie różnić, koszty opieki mogą liczyć sobie od kilkuset do półtorej tysiąca złotych na miesiąc. Pamiętajmy, że im mniejsza miejscowość, tym te ceny powinny być znacznie niższe. Nie możemy jednak od razu się poddawać, gdyż bardzo często istnieje możliwość zakupu karnetów, które sprawiają, że cena za czesne zostaje stosownie obniżona. Koniec końców, obecność dziecka w żłobku publicznym wcale nie jest kompletnie darmowa. Tam także na rodzica czekają pewne koszty, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.