Oświetlenie filmowe – jakie podstawowe rodzaje wyróżniamy?

Profesjonalne lampy, które pozwalają na skuteczne oświetlenie planów filmowych czy zdjęciowych to bardzo szerokie zagadnienie, a wybór odpowiednich rozwiązań wymaga z jednej strony wiedzy, a z drugiej doświadczenia. W tym artykule dowiesz się, jakie podstawowe oświetlenie filmowe wyróżniamy i dlaczego zainwestowanie w profesjonalne lampy jest tak istotne. Sprawdzimy też, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w tego rodzaju rozwiązania. Zapraszamy!

Dlaczego profesjonalne oświetlenie filmowe?

Zanim jednak przejdziemy do podstawowych typów lamp, odpowiedzmy sobie na bardzo istotne pytanie – po co w ogóle inwestować w oświetlenie filmowe? Jest to istotne przede wszystkim dlatego, by w ciemnych studiach czy w plenerze, przy niezbyt przychylnych warunkach atmosferycznych, zapewnić najlepsze światło i tym samym uzyskać doskonały efekt, który będzie dobrze widoczny na zdjęciach.

Dzięki oświetleniu do filmowania, będziesz mieć możliwość uzyskania odpowiedniej ilości światła dla danej, nawet największej powierzchni, a także wyeksponujesz najlepsze cechy miejsca oraz osób. Dzięki nowoczesnym lampom, które emitują światło do złudzenia przypominające to słoneczne, będziesz mógł uzyskać naturalne warunki nawet podczas sesji w studio! Pomoże Ci w tym profesjonalne oświetlenie studyjne.

Oświetlenie studyjne – 4 podstawowe rodzaje

Lampy żarowe

To rozwiązania klasyczne, które stosowane są od lat i które wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem użytkowników. Wynika to nie tylko z ich bardzo atrakcyjnych cen, ale przede wszystkim z faktu, że dają one natychmiastowe światło i można regulować ich jasność, a do tego świetnie odwzorowują kolory. Dzięki temu sprawdzają się na różnego rodzaju planach filmowych i zdjęciowych.

Wadą w ich przypadku jest to, że nie osiągają wielkich mocy, a do tego bardzo mocno się nagrzewają, w związku z czym dotykanie ich grozi poparzeniami.

Lampy fluorescencyjne

Zwane są częściej świetlówkami i to właśnie pod taką nazwą znamy je i używamy na co dzień. Są o wiele bardziej wydajne niż lampy żarowe, zapewniając przy tym dużą żywotność, a do tego nie nagrzewają się tak bardzo, jak oświetlenie filmowe, o którym piszemy wyżej. Są też lekkie i emitują miękkie światło, które jest bardzo potrzebne na planach filmowych – dzięki temu wciąż cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród użytkowników.

Ich wadą może być migotanie, które jednak często jest niwelowane przez producentów – niemniej warto dowiedzieć się, czy ten problem nie występuje w wybieranym przez Ciebie modelu. Mogłoby to doprowadzić do problemów w czasie sesji zdjęciowej.

Lampy HMI

Są to modele gazowe, które zapewniają największą moc – nawet cztery razy większą niż lampy żarowe, dzięki czemu są w stanie oświetlić nawet największe powierzchnie. To jednak nie wszystko – oprócz dużej mocy, ich atutem jest także wysoka temperatura barwowa. Inwestując w te lampy, masz pewność tego, że będziesz najbliżej uzyskania światła naturalnego, co będzie miało bardzo duży wpływ na jakość zdjęć.

Oświetlenie do filmowania tego typu ma też swoje wady – przede wszystkim są drogie i do działania wymagają bardzo dużej mocy.

Lampy LED

Najnowocześniejsze, ale czy najlepsze? Z pewnością są bardzo wydajne, zapewniają niewielki pobór mocy, a do tego są ekologiczne. Dają też równomierne, światło, mogą być przyciemniane i są najbezpieczniejsze w użytkowaniu, a dzięki rozwojowi technologicznemu – są coraz lepsze pod kątem użyteczności na planach filmowych.

Często jednak nie sprawdzają się jako oświetlenie filmowe, ponieważ mają za niską moc i nie najlepiej odwzorowują kolory. Jednak sytuacja z pewnością zmieni się na przestrzeni lat.

Masz problem z wyborem? Skonsultuj się ze specjalistami!

Jeżeli chcesz postawić na profesjonalne i tanie oświetlenie do filmowania, skorzystaj z oferty wypożyczalni – nie tylko zapewni Ci ona dostęp do najnowocześniejszych lamp, z których skorzystasz przez odpowiadający sobie czas, ale również doradzi Ci wybór najlepszych rozwiązań i zamontuje je na miejscu! To oszczędność czasu, pieniędzy, a także możliwość uzyskania najlepszego efektu z możliwych!