Jak zabezpieczyć kanalizację przed zamarzaniem – naprawa rur kanalizacyjnych

Jak to się mówi – lepiej zapobiegać niż leczyć! Jest to prawda. Kiedy zbliża się zima, w wielu domach pojawia się problem z instalacją – woda zamarza. Zazwyczaj jest to spowodowane nieprawidłowym montażem instalacji kanalizacyjnej, ale także jego stanem i nieodpowiednim korzystaniem. W przypadku zamarznięcia rur bardzo ważna jest szybka reakcja, pozwalająca na poradzenie sobie z tym kłopotem bez wymiany rur. Jeśli jednak mamy taką możliwość, powinniśmy zabezpieczyć kanalizację przed zamarzaniem. Jak tego dokonać?

Prawidłowy montaż

Jeśli nasza instalacja kanalizacyjna jeszcze nie została zamontowana, mamy bowiem możliwość zadbania o jej odpowiedni montaż, który jest w stanie nam zapewnić uniknięcie ewentualnych awarii, w tym zamarznięcia. Wówczas naprawa rur kanalizacyjnych nie będzie konieczna, a my nie będziemy musieli wydawać kolejnych pieniędzy. Warto więc korzystać z usług tylko i wyłącznie profesjonalistów, którzy znają się na swojej pracy i którzy nie popełnią podstawowych błędów. Aby znaleźć odpowiedniego fachowca, warto popytać bliskie osoby, czy takowego nie znają, a także poczytać opinie w internecie.

Zadbaj o wodomierze

Jeśli chcemy uniknąć zamarznięcia rur, warto również zadbać o wodomierze – najczęściej znajdują się one w garażach czy też piwnicach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że żeby doprowadzić do przemarznięcia, wystarczy zostawić uchylone okno lub drzwi w trakcie mroźnej nocy! Zdarza się również, że wodomierze umieszczane są w studniach kanalizacyjnych – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie ich przy użyciu styropianu bądź też wełny mineralnej. Wówczas naprawa rur oraz wymiana rur zostanie unikniona. Ważne jest także zamknięcie dopływu wody do nieużywanej w czasie zimy instalacji – np. na działce czy też w ogrodzie. Nie będziemy musieli martwić się o to, że dojdzie do jakiejś awarii. Wiedza ta jest bardzo ważna – instalacja kanalizacyjna wymaga odpowiedniej pielęgnacji w czasie zimy, ponieważ jest ona naprawdę groźna – mowa tu oczywiście o temperaturze minusowej.

Materiały izolacyjne

Aby renowacja rur nie była konieczna, warto zadbać przede wszystkim o materiały izolacyjne. Wówczas instalacja kanalizacyjna będzie działała prawidłowo przez całą zimę. Świetnie w tej roli sprawdzają się otuliny z pianki, wełny mineralne oraz maty ze słomy. Niektóre osoby praktykują także czasowe dogrzewanie instalacji. Należy jednak pamiętać o tym, aby wszelkie działania zlecić profesjonalnej osobie, która wszystko zrobi w prawidłowy sposób. Oszczędzając na izolacji możemy jedynie naciągnąć na siebie kolejne koszty, które przecież wcale nie są nam potrzebne. Najlepiej poradzić się w kwestii materiału izolacyjnego specjalisty, który dobierze odpowiedni. Rury wówczas nie będą zamarzać, a my nie będziemy musieli się przejmować! Materiał izolacyjny może jednak nie wystarczyć, jeśli nie będziemy w prawidłowy sposób dbać o instalację. Naprawa rur kanalizacyjnych może być potrzebna nawet gdy zostawimy otwarte okno – zadbajmy więc o to.